X
CALL CENTER 444 0 150 0 850 460 0 150
REZERVASYON
SORGULA

ASSOS

Assos´un Tarihçesi

Çanakkale nin 87 Km. güneyinde bulunan Ayvacık İlçesine Bağlı Assos (Şimdiki Adıyla ; Behramkale) nin tarihi M.Ö 2000 yıllarına dayanmaktadır. Assos kelimesinin kökeni Pedasostur.Behram sözcüğünün kökeni ise Assos ta görev almış Bizans komutanlarından Mahramin isminin kullanılan değişmiş halidir.

Yapılan araştırmalar ve 1881 yılında başlanıp yaklaşık 3 yıl süren kazı çalışmalarında elde edilen veriler doğrultusunda Assos ta M.Ö 7. yy başlarından itibaren yerleşim olduğu kesinlik kazanmıştır Assos un tarihine ilişkin en önemli kaynaklardan biri Strabondur.Kendi kitabında Methymnalı göçmenlerin Assos a yerleştiklerinden bahsetmiştir.Bu bilgiler ışığında M.Ö 7 yy da Lesvos (Midilli) den gelen Aioller ve Bithymyalılar tarafından kurulduğu anlaşılmaktadır.

Assos bir volkan konisi üzerine kurulmuştur.Lav akıntılarından oluşmuş kayalıklar,kuzey ve güney de tabakalar halinde denize iner.Assos un yerleşim yeri olarak seçilerek kentin burada inşa edilmesindeki en önemli etken hem denize hemde karaya hakim konumda yer almasıdır.Assos un güneyinde Ege Denizi ve Lesvos (Midilli) adası,Kuzeyinde Truva (Troy),batısında Lekton (Babakale) şehri,doğusunda İda Dağı (Kazdağları) ve güney doğusunda Pergamon şehri ile çevrilidir.Konumu itibariyle,dönemin önemli kentlerine yakınlığı,bir liman kenti olan Assos un ekonomik,sosyal ve kültürel yönden gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

Assos tarihte sırasıyla ;Lidyalıların,Perslerin,İskenderin,Roma ve Bizans İmparatorluklarının hakimiyetlerinden sonra 14 yy başları 1330 larda Osmanlı İmparatorluğunun egemenliği altına girmiştir.

Ayrıca Assos tarihinin en önemli özelliklerinden biri de ünlü Filozof Platonun öğrencilerinden Aristo 3 yıl Assosta yaşamış ve burada bir felsefe okulu kurmuş olmasıdır.

Assos´a nasıl gidilir?

Türkiye Haritasını genel olarak gözümüzün önüne getirecek olursak ASSOS , Marmara Bölgesi ile Ege Bölgesi 'nin ayrıldığı noktaya en yakın olan Edremit Körfezi'nin başlangıcındadır. Çanakkale ve İzmir'in arasında yer alan ASSOS, çevresinde bilinen ve misafirler tarafından gerek tarihi açıdan gerekse doğası ve temiz havası açısından sıkça ziyaret ettikleri Ayvalık , Truva , Küçükkuyu , Altınoluk, Akçay , Ören, Kaz dağları gibi popüler olan yerlere oldukça yakındır.

ARABASIYLA TATİLE GİDECEKLER İÇİN YOL TARİFLERİ ;
OTOBÜSÜ TERCİH EDENLERE ;
Assos a Otobüs ile gelmek isteyenleri duyar gibiyiz,işte sizler içinde bu güzel tatil beldesine ulaşım hizmeti veren birçok seçkin firma var ; Ancak öncelikle Otobüs biletlerimizi biniş noktamızdan alırken hangi noktada inmemiz gerektiğine dikkat etmek gerekiyor.Otobüs tercihimiz de iniş noktamız AYVACIK veya KÜÇÜKKUYU< olmalıdır.Buralarda inecek olan tatilcilerimiz için Assos a yaz dönemlerinde sık olmak kaydıyle karşılıklı minibüs seferleri yapılmaktadır.Ancak Otobüsten indikten sonra Yılın her ayında Otogardan Taksi ile de Assos a ulaşım sağlanabilmektedir.
UÇAKTAN VAZGEÇMEM DİYENLERE ;

ULAŞIM ARACI FİRMA WEB SİTESİ TELEFON
Uçak  BORA JET  http://www.borajet.com.tr/ 444 26 72 
Uçak  THY  http://www.turkishairlines.com/tr-tr/  +90 212 444 0 849 
Otobüs  KAMİL KOÇ  http://www.kamilkoc.com.tr/  444 0 562 
Otobüs  PAMUKKALE TURİZM  https://www.pamukkaleturizm.com.tr 0 850 333 35 35  
Otobüs  TRUVA TURİZM  http://www.truvaturizm.com/  444 00 17 
Otobüs  ULUSOY TURİZM  http://www.ulusoy.com.tr/  444 18 88 
Otobüs  VARAN TURİZM  http://www.varan.com.tr/  444 89 99  

Assos Otellerimiz

1986 senesinden bu yana ASSOS ‘ta yatırımlarına devam eden Assos Eden Group Hotels’in Assos Nazlıhan Hotel ile birlikte toplam dört adet oteli bulunmaktadır . 26 yılı aşkın bir süredir Assos aşkıyla Assos’ta güzellikler yaratmaya çalışan ve el değmemişliğinden günümüz halini almasına kadar olan tüm süreci yaşayan grubumuzun diğer otelleri;


ASSOS EDEN BEACH HOTEL ;

Assos’un ilk otellerinden olan 3 yıldızlı tesis, Assos’un profesyonel turizme adım attığı ilk Turizm ve Kültür Bakanlığı Belgeli tesisidir. En güzel ve meşhur koyu olan Kadırga Koyu’ndaki 26 yıllık sürecin her anını yaşamış ve en son yenilenmeyi 2011 yaz sezonunda yaşamış her zaman güne uyumlu , bakımlı profesyonelliğe adım atılan ilk kurulduğu andan itibaren aynı Assos tutkusuyla , deneyimin verdiği olgunluk ve asaletle koydaki muhteşem konumunu ve değerini muhafaza etmektedir.


www.assosedenbeach.com


ASSOS NAZLIHAN HOTEL ;

1999 senesinde Assos Eden Group Hotels bünyesine katılan tesis Turizm ve Kültür Bakanlığı’ndan Özel Belgelidir. Assos Antik Liman ‘da 1856 Yılından günümüze meşe palamutu deposu olarak başladığı yolculuğuna şimdi 37 odasıyla eşsiz Midilli(Lesvos) Adası manzarasıyla otelin her bölümünde olduğu gibi her odasında da sunduğu konforla misafirlerine tarihin içinde bugünü yaşatmaktadır.


www.assosnazlihan.comASSOS NAZLIHAN SPA HOTEL;

Antik Liman’da , Assos Nazlıhan Hotel’in hemen yanında 2011 yaz sezonunda hizmete giren Assos’un ilk SPA oteli, Turizm ve Kültür Bakanlığı’ndan Özel Belgeli olan tesis; birbirinden farklı dokuz odasıyla Türk Hamamı, Sauna, Buhar Banyosu, Jakuzzili SPA Havuzu ve masaj çeşitlerinin bulunduğu SPA bölümüyle dinlencenin kalbi Assos’ta farklı bir anlayış sunmakta tarihin içerisinde konforu yaşatmaktadır.

www.assosnazlihanspahotel.com

Assos´ta Tatil

Assos tatil anlayışı ve tatilden beklentisi dinlenme olanların tercih etmekten hiç pişman olmayacakları huzurlu, dingin , yumuşak bir ortam sunar…

Hiçbir zaman bunaltmayacak güneşinin içinize işleyişini ve ışığıyla sakinleştirip iyileştirdiğini fark edersiniz, sonrasında akvaryum misali tane tane çakılların sayıldığı soğuk deniz ferahlatır ve dirileştirir insanı…

Kitap okumak , müzik dinlemek, belki biriktirdiğiniz ama bitiremediğiniz hep elinize takılan işlerinizi bu yakaladığınız dinginlikle tamamlayabileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz bir günün ardından keyifli,uzun uzun sohbet ederek ya da sadece dinleyerek yenen Ege Lezzetleriyle dolu bir tatil yaşatır… Bol oksijenli temiz havasında uyumanın tatil sonrası nasılda iyi hissettirdiğini fark edersiniz dönüşünüzde…

Deniz ve güneşten faydalanamayacağınız ya da faydalanmayı tercih etmediğiniz dönemlerde ise yine bu dinginliği korumanızı sağlayan Assos; Kendi tarihi ve coğrafik güzelliklerinin yanı sıra Bozcaada, Gökçeada dahil Çanakkale ‘den Ayvalık’a hatta Bergama ya kadar yakın olduğu bölgeleri gezebilmek açısından çok merkezi bir noktada olması dolayısıyla günü keyifle geçirmeyi sağlar ve tatil dönüşünde inanılmaz değiştirmiş olur konuklarını …

Yoğun dönemlerde daha hareketli olmakla birlikte genelde sakin atmosfer sunan Assos Bir Tutkudur ve Assos’ta tatil ; keyfin, huzurun, romantizmin, dinlencenin tadını doya doya çıkarmaktır…
Assos Eden Gardens Hotel

Assos-Küçükkuyu Sahilyolu Kozlualtı

Ayvacık / ÇANAKKALE

T (0286) 764 02 90

E info@assosedengardens.com
Düşünceleriniz bizim için önemli
Bizi Takip Edin